Czy opłaca się zmieniać dostawcę prądu?

0
Czy opłaca się zmieniać dostawcę prądu?

Wielu z nas przyzwyczaiło się już, że ceny energii stale rosną. Raczej nie zmienia się to w drugą stronę. A jednak możemy zrobić coś, co poprawi nasz budżet domowy i zreperuje go! Będzie to zmiana dostawcy prądu. Nie wiedziałeś, że jest to możliwe? Jak najbardziej. W poniższym artykule zaprezentujemy jakie są zalety przeprowadzenia tej zmiany oraz gdzie szukać podpowiedzi. Może okazać się, że będziemy w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie! A cały proces wcale nie musi być trudny. Wystarczy skorzystać z odpowiednich narzędzi.

Co można zmienić, a czego nie?

Podstawową różnicą jest to kim jest dystrybutor prądu, a kim dostawca. Dystrybutor to ktoś, kto posiada sieci transportowe do przesyłu prądu na terenie naszego zamieszkania. Zazwyczaj jest to spółka państwowa. I tego nie możemy zmienić, z przyczyn oczywistych. Ale już na sprzedawcę prądu możemy wpłynąć. Do ceny, którą ustawiają dostawcy prądu zaliczamy po pierwsze opłatę za energię czynną. Wyrażamy ją w formie zł/kWh. Musimy pamiętać, że zwyczajowo podawana jest cena netto. Czyli finalnie będzie ona wyższa. Do tej ceny dochodzi jeszcze opłata handlowa. To na nią trzeba szczególnie uważać. Nie występuje ona zawsze, ale często jest dodatkiem, szczególnie, jeśli dostaniemy wyjątkowo atrakcyjną ofertę ceny samej energii. Dostawcy prądu próbują w ten sposób wcisnąć nam dodatkowo płatne dodatki.

Czy jest się czego obawiać?

Zazwyczaj, gdy pada propozycja zmiany dostawcy prądu, boimy się kilku rzeczy. Już wyjaśniamy: nie ma czego! Przede wszystkim, popularny mit, nie czeka nas przerwa w dostawie prądu. Nowa umowa wchodzi w życie w momencie, gdy wygasa stara. Dlatego nie będziemy zmuszeni siedzieć kilku dni “po ciemku”. A jeśli obawiacie się papierologii – uspokajamy. Większość dostawców załatwi wszelkie formalności za nas. Oczywiście możemy dokończyć całą procedurę sami, ale jeśli oddamy całość w czyjeś ręce zyskamy. Przede wszystkim czas i spokojną głowę. Ponadto nie ryzykujemy, że coś będzie nie tak. My moglibyśmy o czymś zapomnieć, coś przeoczyć. Jednak profesjonaliści robili to już setki razy i mają cały proces w małym paluszku.

Prąd dla domu a dla firmy

Szukając nowego dostawcy prądu musimy przekopać się przez wiele ofert. Możemy natknąć się na takie, które będą kusić wyjątkowymi cenami. Pamiętajmy jednak, by sprawdzić, czy ich oferta przeznaczona jest dla gospodarstw domowych. Różnica jest spora i niestety niektórzy sprzedawcy dedykują swoje usługi jedynie przedsiębiorcom, a nie osobom fizycznym.

Porównywarka cen

Jeśli nie chcemy samodzielnie przeszukiwać Internetu, aby znaleźć idealną ofertę, możemy posłużyć się prostym narzędziem. Jest nim porównywarka cen energii i gazu. Pozwoli nam ona szybko i sprawnie odnaleźć dostawcę energii, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Przede wszystkim pokaże wyniki dla naszego miejsca zamieszkania. Ponadto nakreśli dokładnie ceny oraz wylistuje je w kolejności od najtańszego. Jedną z najlepszych porównywarek jest ta, która znajduje się na stronie optimalenergy.pl. Serdecznie zachęcamy do jej sprawdzenia.