Jak negocjować cenę mieszkania?

0
jak negocjować cenę mieszkania

Zakup mieszkania to dla wielu największa inwestycja w życiu, a zarazem jedna z najdroższych transakcji. Decydując się na jego kupno, w większości przypadków trzeba również wziąć niemały kredyt, którego spłata zajmie kilka lat. Bez względu na to czy nieruchomość będzie pochodziła z rynku wtórnego czy od dewelopera, zawsze warto negocjować cenę, gdyż przy tak dużej kwocie, oszczędność może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy. Istnieje kilka technik, w jaki sposób skutecznie przeprowadzić negocjacje.

Jak negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego?

Ceny mieszkań na rynku wtórnym są bardzo zróżnicowane, gdyż ustalane są przez prywatnego właściciela. Łatwiej tu również o negocjacje, ponieważ zależą one od dobrej woli sprzedającego i nie ma on narzuconej prowizji przez pośrednika.

Przechodząc do negocjacji warto dokładnie sprawdzić stan techniczny nieruchomości, gdyż może mieć ukryte wady, takie jak niedomykające się okna, czy porysowane podłogi. Można te fakty wykorzystać podczas rozmów o obniżce ceny, powołując się na konieczność przeprowadzenia remontu i związane z tym koszty.

Takie szczegóły jak mały parking, zły stan klatki schodowej oraz brak piwnicy również mogą być pretekstem do obniżki ceny. Przed zakupem warto także zebrać informacje o sąsiadach i najbliższej okolicy, czy nie występują tam incydenty zakłócania ciszy lub nieciekawe towarzystwo przesiadujące przed klatką.

Przy negocjacjach dotyczących mieszkania z rynku wtórnego, często duże znaczenie ma to, jakie zrobimy pierwsze wrażenie na sprzedającym. Może to mieć wpływ na jego ostateczną decyzję, dlatego rozmowę należy prowadzić stanowczo, ale spokojnie, żeby nie zniechęcić do siebie właściciela, ale dać mu delikatnie do zrozumienia, że jego nieruchomość nie jest jedyną, nad którą się zastanawiamy.

Jak negocjować cenę mieszkania z rynku pierwotnego

W przypadku negocjacji z deweloperem sprawa jest trochę trudniejsza, gdyż ma on określoną cenę i marżę za sprzedaż, więc zależy mu na jak największym zysku. Ceny nowych nieruchomości są zawsze wyższe, niż z rynku wtórnego lecz także bardziej elastyczne. Na samym początku trzeba określić budżet, jaki możemy przeznaczyć na zakup, wykończenie oraz aranżację mieszkania. W tym przypadku można negocjować wysokość wpłaconej zaliczki, kolejnych rat czy od razu całości kwoty, co sprzyja jej obniżce.

Aby negocjacje były skuteczne, ważną kwestią jest również sprawdzenie informacji o danej inwestycji deweloperskiej. Obniżka ceny wyjściowej jest bardziej możliwa w przypadku, gdy mieszkania nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kupujących, co jest sygnałem dla dewelopera, że sprzedaż nieruchomości po nieco niższej cenie, może być dla niego korzystniejszym wyjściem.

Tak jak w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, na końcową cenę może mieć wpływ lokalizacja, widok z okna, bliskość punktów usługowych czy udogodnienia takie jak winda czy balkon. Przed rozpoczęciem negocjacji z pewnością przyda się jak najwięcej zebranych informacji na temat inwestycji, aby zaprezentować mocne argumenty będące podstawą do obniżki ceny.