Odfrankowanie kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, czyli inaczej przewalutowanie kredytu hipotecznego polega na tym, że po tej operacji kredyt nie jest już spłacany w walucie CHF, ale w złotówkach. Jeżeli z Twoich kalkulacji wynika, że zyskasz na odfrankowaniu kredytu (niektórzy mogą liczyć na znaczne korzyści) – powinieneś to zrobić. Z grubsza można nakreślić dwie drogi do sukcesu. Pierwsza polega na rozmowach z bankiem, drugą jest wytoczenie procesu w sądzie bankowi i wygranie go. Pamiętajmy, że bank nie zawsze zgodzi się na przewalutowanie. Bardzo często będzie też żądał dodatkowych opłat oraz przy okazji zmiany kredytu we frankach na kredyt spłacany w złotówkach zmieniał zapisy w umowie (także te dotyczące bezpośrednio Twoich finansów). Gdy bank zachowuje się nieżyczliwie, otwiera się możliwość pozwania banku. Obecnie ilość wyroków korzystnych dla frankowiczów narasta w tempie geometrycznym. Klimat prawny po wyroku TSUE w sprawie Dziubak sprawia, że frankowicz na drodze sądowej zwykle uzyskuje to, czego chciał.
Jak rozmawiać z bankiem na temat odfrankowienia kredytu hipotecznego?
W rozmowach z bankiem to bank narzuci Tobie warunki. Nawet jeżeli bank zgodzi się przewalutować kredyt, to z pewnością stracisz wiele gotówki. W przypadku pozwania banku w sądzie do przewalutowania dojdzie na bardziej cywilizowanych zasadach, a najwyższą z opłat postępowania jaką poniesiesz, będzie opłacenie specjalistycznego prawnika. Ponieważ ta druga opcja przynosi Tobie więcej korzyści finansowych, to często, nawet jeżeli dzielisz się z kancelarią success fee – ostatecznie może być lepsza.
Wybór sposobu na odfrankowienie kredytu hipotecznego – ważna decyzja w procesie rozmów z bankiem
Czas jest po stronie pierwszego rozwiązania, czyli wystąpienia do banku z wnioskiem. Bank po prostu działa szybciej niż sąd. Jednakże odrobina cierpliwości, gdy wybierzemy pozwanie banku, może przynieść nam więcej benefitów. Decyzja o ofrankowaniu oczywiście zależy w dużym stopniu od spodziewanych różnic walutowych, a także od kursu CHF w dniu zaciągania kredytu. Te czynniki bierzemy pod uwagę najpierw. Ale wybór sposobu na przewalutowanie zależy tylko od nas. Na pewno nie należy nadmiernie obawiać się przegranej w sądzie, kiedy analiza prawnicza umowy wykazuje wiele jej wadliwości typowych dla umów o kredyty we frankach. Jeszcze jedno. Pozew do sądu będzie konieczny, jeśli bank nie zgodzi się na odfrankowanie. A im więcej bank niedozwolonych klauzul wpisał do umowy, tym mniej będzie skłonny spełnić prośbę o odfrankowanie kredytu. I tym szybciej frankowicz wygra w sądzie.
Podsumowanie – jak odfrankowić kredyt hipoteczny?
Podsumowując – odfrankowienie kredytu hipotecznego może wyglądać na trudne i skomplikowane, a na pewno stresujące. Jednak frankowicze w obecnej sytuacji mają prawo po swojej stronie. W związku z niedawnym wyrokiem TSUE jest to idealny czas na podjęcie takiego działania wobec banku. Należy też wziąć pod uwagę fakt trwania takiego procesu, gdyż podczas odfrankowienia kredytu hipotecznego, będzie trzeba cały czas opłacać raty kredytu hipotecznego we frankach.