Jak wybrać odpowiednie biuro księgowe?

0
Jak wybrać odpowiednie biuro księgowe?

Bezustanne zmiany przepisów prawnych sprawiają, że księgowość nie zawsze jest zrozumiała i oczywista. Dla przedsiębiorców, prowadzących własny biznes stanowi nie lada wyzwanie, dlatego tak ważne jest wsparcie odpowiedniego biura rachunkowego. Księgowość jest to dziedzina, która wymaga dokładności, ścisłych kalkulacji oraz systematycznych wyliczeń. Samodzielne podjęcie tych czynności oprócz tego, że może okazać się czasochłonne, to jest również bardzo ryzykowne. Warto więc, skorzystać z usług doświadczonego księgowego, który pozwoli rozwiązać zwłaszcza te bardziej skomplikowane problemy.

Zakres świadczonych usług

Zakres świadczonych usług przez biura rachunkowe jest dość obszerny. Podstawowe usługi prowadzone są w zakresie szeroko pojętej księgowości, rozliczeń podatkowych, rejestracji firmy, sporządzania analiz i bilansów finansowych, prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych oraz wszelka obsługa kadrowo-płacowa.

Klientem biura księgowego może być każdy podmiot gospodarczy, osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorstwa, a także firmy i spółki również te z zagranicznym kapitałem. Oprócz tego biura księgowe oferują swoje usługi rachunkowe zarówno dla zwykłych osób fizycznych, które najczęściej potrzebują pomocy przy zeznaniu podatkowym lub sprawach dotyczących np. spadków czy darowizn.

Księgowanie dokumentów, przepływ środków finansowych, analiza ryzyka, tworzenie strategii, udzielanie porad prawnych, podatkowych, a także reprezentowanie przed urzędem skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych lub innym podmiotem prawa to najczęściej spotykane obowiązki biura rachunkowego. Jednak te ogólne zagadnienia kryją pod sobą szereg zadań.

To klient określa zadania biura księgowego. Z kolei zakres prowadzonej księgowości zależy już od specjalistów. Doświadczenie i wykwalifikowana kadra pozwala na uzyskanie przedsiębiorcy znacznie większej korzyści z wzajemnej współpracy.

Kwalifikacje i certyfikaty

Właściwy wybór biura księgowego zapewnia przedsiębiorcy komfortowe prowadzenie biznesu. Jednak przed podjęciem współpracy z biurem rachunkowym warto sprawdzić jego kwalifikacje i posiadane certyfikaty. Ministerstwo Finansów nadzoruje kompetencje przyszłych księgowych poprzez wprowadzenie certyfikacji zawodu księgowego.

Certyfikacja oznacza zdanie stosownych egzaminów, które przygotowują do pracy związanej z rachunkowością. W Polsce istnieje także Stowarzyszenie Księgowych. Certyfikacja zawodu księgowego składa się z czterech poziomów kształcenia, które zakończone pozytywnym wynikiem pozwala na potwierdzenie kwalifikacji określonego stopnia.

Obecnie wyróżnia się 4 tytuły :
I stopień- księgowy
II stopień- specjalista ds. rachunkowości, tkz. samodzielny księgowy
III stopień- główny księgowy
IV stopień- dyplomowany księgowy

Doświadczenie i kompetencje

Doświadczenie zawodowe zapewnia kompleksową obsługę klienta. Przedsiębiorcy cenią sobie profesjonalne podejście. Wieloletnie doświadczenie biura rachunkowego pozwala na oferowanie usług księgowości dla różnych podmiotów, z dostosowaniem do indywidualnych potrzeb klienta.

Biuro księgowe znajdujące się na rynku już jakiś czas i ma na swoim koncie niejednokrotne rozwiązanie trudnych problemów. Bogate doświadczenie pozwala doradzić klientowi w każdej sytuacji, a nabyte kompetencje w trakcie pracy wpływają bezpośrednio na satysfakcję i zadowolenie klienta.

Wyspecjalizowana księgowa cechuje się zatem odpornością na stres, bowiem praca ta często wywiera presję zadaniową. Umiejętność analitycznego myślenia, dokładność oraz terminowość to zaledwie jedne z wielu kompetencji, które wyznaczają profesjonalizm i fachowość tego zawodu.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Współpraca na wykonanie danych usług pomiędzy klientem a biurem rachunkowym powinna być zawarta w formie umowy. Jeśli wystąpi jej brak, to w przypadku jakichkolwiek problemów trudno będzie dochodzić swoich roszczeń. Zawsze warto więc, zapytać czy wybrane biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie branżowe.

Odpowiedzialność podatkową ponosi zawsze podatnik, czyli odpowiednio osoba fizyczna lub właściciel firmy. Tak więc urząd skarbowy nie może żądać od pracownika biura księgowego zaległości podatkowych, nawet jeśli wynikły one z nieprawidłowego sporządzenia zeznania podatkowego.

Jednak każde profesjonalnie działające biuro rachunkowe powinno posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na swoją działalność. Ubezpieczenie to ma na celu chronić finansowo klienta na wypadek nierzetelności za ewentualnie popełnione błędy przez specjalistów. Podmiot, który zostanie poszkodowany w wyniku błędu biura rachunkowego ma prawo domagać się odszkodowania za straty poniesione w następstwie niewłaściwego prowadzenia księgowości.

Dość istotną kwestię stanowi wysokość tego ubezpieczenia, bowiem zbyt niskie nie zapewnia dużej ochrony, a skoro ma ono tworzyć dodatkową gwarancję dla klienta, to warto o to dopytać.

Ochrona danych osobowych

Podstawowym obowiązkiem każdego biura rachunkowego jest zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa wobec wszelkich danych czy dokumentów dostarczonych przez klientów. Takie informacje absolutnie nie mogą dostać się do osób trzecich, ani ulec zniszczeniu lub zaginięciu. Wiąże się to z popularnym ostatnimi czasy tematem RODO.

Podmiotem przetwarzającym dane osobowe będzie zatem również biuro księgowe. Biura rachunkowe korzystają z obcych dokumentów, które zawierają dane personalne, związane jest to bezpośrednio z przetwarzaniem danych osobowych. Wynika więc z tego, że biura rachunkowe podlegają pod przepisy RODO oraz krajowe przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych.

Jakie biuro rachunkowe w Poznaniu wybrać?

Warto sprawdzić, jaki pakiet usług oferuje dane biuro. Właściwy wybór oprócz bieżącej obsługi zapewni przedsiębiorcy doradztwo, które przełoży się na komfortowe prowadzenie biznesu.

Profesjonalna jakość obsługi i wieloletnie doświadczenie pozwala być wiarygodnym partnerem w zakresie szeroko pojętej księgowości. Biuro Rachunkowe GOWA spełnia wszystkie warunki prawne pozwalające prowadzić działalność rachunkową i księgową.