Jak wyjść z długów?

0
jak wyjść z długów

Długi finansowe to problem, który może spotkać każdego z nas, jeżeli nie będziemy racjonalnie gospodarować swoim kapitałem. Najczęstszą ich przyczyną jest brak płynności finansowej, wynikająca z utraty pracy, zaciągniętych kredytów czy nawarstwienia się rat. Najważniejsze jest to, aby w porę uświadomić sobie problem i rozpocząć skuteczne działania pozwalające na stopniowe wychodzenie z zadłużenia i nie zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych na poczet spłaty poprzednich, co jest najprostszą drogą do wpadnięcia w spiralę długów.

Jak rozpocząć proces wychodzenia z długów?

Jedną z najprostszych metod wychodzenia z zadłużenia jest oszczędzanie. Trzeba realnie spojrzeć na problem i ograniczyć niepotrzebne wydatki, na rzeczy które nie są niezbędne do zapewnienia podstawowych warunków bytowych. Wymaga to wyrzeczeń i przeanalizowania dochodów i wydatków w budżecie domowym, tak aby móc wyeliminować te, które w danej chwili nie są niezbędne.

Warto także poszukać źródła dodatkowych dochodów i możliwości dorobienia pieniędzy do domowego budżetu. W tym celu można rozejrzeć się za pracą, którą można wykonywać po godzinach lub zdecydować się na sprzedaż rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy w codziennym życiu.
Najgorszym co można zrobić jest unikanie kontaktu z wierzycielami i udawanie, że problem sam się rozwiąże. Wykazanie dobrej woli, może skutkować tym, że dług zostanie rozłożony na korzystniejsze raty lub odroczony w czasie zanim sprawa trafi do komornika i zostaną podjęte bardziej zdecydowane kroki windykacyjne, które mogą skutkować przejęciem majątku na poczet spłaty.

Absolutną ostatecznością jest podjęcie decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Takie rozwiązanie pozwala zacząć wszystko od początku, bez balastu zadłużenia i jest polecane osobom, które nie są i nie będą wypłacalne. Oznacza to jednak, że musimy liczyć się z utratą majątku, który zostanie wyprzedany i uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na spłatę wierzycieli.

Jak nie wpaść w spiralę długów?

Najprostszym sposobem uniknięcia długów jest racjonalne rozporządzanie finansami i nie dopuszczanie do życia ponad stan. Proces wychodzenia z zadłużenia jest długotrwały i ważne jest to, aby nie dopuścić do ponownego zadłużenia i zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe na przyszłość. Należy również unikać popularnych chwilówek, które mogą stanowić dodatkowy zastrzyk gotówki, jednak często są wysoko oprocentowane i trudne do spłacenia. Jeżeli nie radzimy sobie z organizacją domowego budżetu, warto także skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Podpowie on w jaki sposób zorganizować wydatki, zaoszczędzić dodatkowe pieniądze i zapewnić sobie płynność finansową.

Długom jest lepiej zapobiegać niż z nich wychodzić, dlatego trzeba racjonalnie organizować swoje wydatki i uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie czy kolejna zakupiona na raty rzecz, jest faktycznie nam niezbędna. Trzeba także liczyć się z konsekwencjami i uświadomić sobie, że każdy dług prędzej czy później trzeba będzie spłacić, co wiąże się z licznymi wyrzeczeniami i przejściem przez trudną drogę powrotu do stanu zapewniającego bezpieczeństwo finansowe.