Jaki podmiot wybrać do obsługi prawnej funduszy inwestycyjnych?

0
Jaki podmiot wybrać do obsługi prawnej funduszy inwestycyjnych?

Podstawową rolą funduszy inwestycyjnych jest pomnażanie powierzonego im kapitału, a więc wypracowywanie zysków poprzez ciągłe inwestowanie środków. Fundusze inwestycyjne mają charakter otwarty bądź zamknięty, co oznacza, że skierowane są do szerokiego grona zainteresowanych bądź dedykowane. Niemniej jednak każdy podmiot działający w tym zakresie potrzebuje obsługi prawnej. Komu najlepiej powierzyć obsługę funduszu inwestycyjnego?

Obsługa prawna – na czym polega?

Obsługa funduszy inwestycyjnych zaczyna się jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej. Niezbędne jest bowiem uzyskanie licencji na prowadzenie funduszu, którą mogą pomóc zdobyć doświadczeni prawnicy. Obsługa funduszy inwestycyjnych to także załatwianie bieżących spraw o charakterze prawnym – konstruowanie umów, reprezentowanie funduszy przed organami administracyjnymi, odpowiadanie na zażalenia bądź wnioski. Prawnicy specjalizujący się w obsłudze funduszy inwestycyjnych doradzają również w podejmowaniu bieżących decyzji związanych z funkcjonowaniem podmiotu gospodarczego.

Komu warto zaufać?

Nie ulga wątpliwości, że obsługa funduszy inwestycyjnych to zadanie dla prawdziwych specjalistów w swojej dziedzinie. Mogą podjąć się go jedynie doświadczeni prawnicy, którzy posiadają wiedzę nie tylko z zakresu szeroko pojętego prawa gospodarczego, ale również ekonomii i finansów. Fundusze inwestycyjne to bowiem specyficzne podmioty rynkowe, które wymagają specjalistycznego podejścia ze strony prawnika. Co więcej, musi on posiadać odpowiedniego doświadczenie, dzięki któremu nie tylko doradzi w profesjonalny sposób, ale również pomoże uporać się ze wszelkiego rodzaju formalnościami związanymi z prowadzeniem funduszu inwestycyjnego. Warto pamiętać, że fundusze inwestycyjne to także podmioty, które potrzebują “zwykłej” obsługi prawnej, związanej na przykład z zatrudnianiem pracowników czy przeprowadzaniem transakcji niezwiązanych bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą. Warto skupić wszystkie sprawy prawe w jednej, dobrze wyspecjalizowanej kancelarii.

Fundusze w kraju i zagranicą

O ile znalezienie podmiotu obsługującego fundusze inwestycyjne krajowe nie jest jeszcze dużym problemem, o tyle kłopotliwe staje się znalezienie kancelarii, która obsługuje również zagraniczne fundusze inwestycyjne. Tymczasem rynek międzynarodowy staje się coraz bardziej otwarty, dlatego warto od raz wybrać do współpracy kancelarię, która obsługuje również fundusze inwestycyjne działające zagranicą. Nigdy bowiem nie wiadomo, do jakiego stopnia rozwiniemy naszą działalność.