Jeszcze kilka lat temu kredyty hipoteczne zaciągane we frankach szwajcarskich były niezwykle popularne i wielu Polaków chętnie decydowało się je zaciągać. W ostatnim czasie sytuacja ta zmieniła się i teraz potencjalni kredytobiorcy nie mają już takiego zaufania do tej waluty. Co się zmieniło? Czy kredyt we frankach to wciąż atrakcyjna alternatywa dla osób chcących zakupić własny dom lub mieszkanie?
Mimo ostatnich zawirowań, kredyt we frankach wciąż kusi wielu Polaków. Duża część potencjalnych kredytobiorców ostrożnie podchodzi do pomysłu zaciągnięcia poważnego zobowiązania w obcej walucie, szczególnie tej szwajcarskiej. Skąd taka nagła nieufność?
Co stało się z kredytem we frankach?
Jeszcze na początku poprzedniego dziesięciolecia kredyty we Franach były prawdopodobnie najbardziej opłacalną formą zdobycia dużej gotówki za zakup własnego mieszkania lub domu. Powód był niezwykle prosty – kredyty te były niżej oprocentowane niż złotowe. Jednocześnie ciążyło nad nimi większe ryzyko. Trudno było wówczas określić, jak zachowa się kurs szwajcarskiej waluty w przyszłości, a pamiętać należy, że kredyty były zaciągane na długie lata. Doradcy bankowi często zapewniali klientów, że kurs franka jest stabilny i nic nie wskazuje na to, by miał się zmienić. Krach przyszedł jednak w roku 2015, kiedy bank centralny Szwajcarii podjął decyzję na temat zmodyfikowania kursu waluty. Frank zyskał na wartości, a za nim wzrosły raty kredytów. Osoby posiadające tego typu zobowiązanie, musieli nagle płacić dużo wyższe raty niż w latach poprzednich. Nic więc dziwnego, że duża część klientów banków poczuła się oszukana.
Co zrobili frankowicze?
Frankowicze zaczęli protestować i szukać winnych zaistniałej sytuacji. Jako głównych winowajców wskazywano banki, które ich zdaniem wprowadzały w błąd, zapewniając klientów o stabilnej pozycji kursu franka. Po latach różnego rodzaju przepychanek nastąpił przełom – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w 2019 roku wydał wyrok, który mocno ugodził w banki. Pojawiło się światełko w tunelu dla poszkodowanych kredytobiorców. Postanowili oni powalczyć o swoje prawa, a poszczególne kancelarie zaczęły świadczyć usługi pomocy frankowiczom (np. https://www.kancelariasobota.pl).
Czy kredyt we frankach jest niebezpieczny?
Nie, natomiast nie jest też tak opłacalny jak kilka lub kilkanaście lat temu. Przede wszystkim należy pamiętać przy każdym kredycie zaciąganym w obcej walucie, że nie 100% pewności o korzystnym kursie takowej. Zawsze istnieje ryzyko, że z różnych przyczyn kurs ten zmieni się, a nasze raty wzrosną. Sytuacja z frankiem nauczyła polskich kredytobiorców, by z mniejszą ufnością podchodzić do zapewnień banków i doradców. Inna sprawa, że same banki nie są już tak skore do rozdawania kredytów na lewo i prawo.
Co należy wiedzieć?
Jeśli planujesz wziąć kredyt we frankach, dokładnie przeanalizuj jego obecny kurs i miej na uwadze, że może się on zmienić, także na Twoją niekorzyść. Następnie poproś doradcę o ofertę kredytową i porównaj ją z ofertą kredytu w złotówkach. Może się bowiem okazać, że ta druga opcja będzie dużo bardziej opłacalna.