Księgowość on-line czy biuro rachunkowe?

0
Księgowość on-line czy biuro rachunkowe

Rozwój technologii, a szczególnie internetu i ogólna dostępność do niego, sprawiają, że wszystko staje się coraz prostsze. Poznawanie nowych ludzi, nauka, szukanie informacji na każdy temat, zakupy, przelewy bez wychodzenia z domu… a co kiedy mamy firmę? Czy możliwe jest prowadzenie jej księgowości, albo “posiadanie” biura rachunkowego on-line? Bez opłacania siedziby, albo jeśli jesteśmy sami w stanie prowadzić księgowość, to czy możemy robić to on-line o każdej porze dnia i nocy?

 

Przeczytaj wskazówki a na pewno będziesz wiedział, co będzie dla Ciebie korzystniejsze – samodzielna księgowość online czy może biuro rachunkowe prowadzone internetowo?

 

Księgowość przez internet to niejako zastępstwo biura rachunkowego. Głównym powodem, dla którego osoby decydują się na takie rozwiązanie jest to, że jest po prostu tańsze. Tutaj jako przedsiębiorca sam pracujesz nad dokumentami księgowymi za pomocą specjalnego programu; często kiedy decydujesz się na taką usługę, firmy programów online, na których pracujesz dają dostęp do nielimitowanego wsparcia doradców z różnych dziedzin – księgowości, prawa pracy i podatków.

 

Ponad to, ważne jest to, że przez cały czas, 24h masz dostęp i wgląd do dokumentów firmy, możesz wystawiać faktury kiedy tylko chcesz, w każdym miejscu, w którym masz tylko dostęp do internetu.

 

Biuro rachunkowe online to niejako… rozwinięcie samodzielnej księgowości online. Jest tu bowiem usługa księgowania dokumentów przez specjalistów, wykwalifikowanych księgowych. Wielką zaletą posiadania biura rachunkowego online jest to, że wszystko odbywa się przez internet. Przedsiębiorca nie dojeżdża do biura, nie traci czasu na dojazdy czy samodzielne wypełnianie dokumentów – co często jest bardzo pracochłonne i zdarza się naprawdę trudne. Przedsiębiorca ma się skupić na prowadzeniu swojej firmy – a nie na dodatkowej księgowości, która często może okazać się bardzo skomplikowana.

 

Co więc wybrać?

 

W ostatnich latach przedsiębiorcy i tak decydują się na księgowość przez internet, zwłaszcza Ci, którzy prowadzą małe firmy, bądź dopiero zaczynają działalność i ich księgowość jest nieskomplikowana – głównie przez to, że jest ona tańsza i dają radę samodzielnie “ogarnąć” wszystkie dokumenty.

 

Samodzielne prowadzenie księgowości kosztuje około 50zł miesięcznie,

zaś kiedy zdecydujecie się na biuro rachunkowe online, koszt wzrośnie do około 150zł miesięcznie, choć ceny uzależnione są od wielu czynników – rodzaju księgowości, ilości dokumentów, ilości operacji walutowych jak i zagranicznych.

Decyzja należy oczywiście do Ciebie.

 

Trzeba tutaj zaznaczyć, że księgowość prowadzona przez internet jest bezpieczną formą prowadzenia rachunkowości, wszystkie dokumenty firmy są w pełni chronione. Wszystko przechowywane jest w tzw. “chmurze” – z której dokumenty po awarii komputera przykładowo – nic nie zniknie.

 

Praktycznie wszystkie systemy księgowości online (co warto sprawdzić nim się na któryś z nich zdecydujesz) korzysta z najwyższej klasy serwerów i posiada certyfikaty wierzytelności, zaś wszystkie przesłane do nich dane są szyfrowane.