Inwestowanie na giełdzie, w kryptowaluty lub fundusze inwestycyjne nie jest dla każdego. Wiele osób woli bezpieczne formy pomnażania kapitału, które zapewniają znacznie mniejszy, ale pewny zysk. Do takich form należą lokaty bankowe.
- Czym są lokaty bankowe?
- Jak znaleźć najlepszą lokatę? Porównywarka lokat bankowych
W przypadku lokat klient banku może liczyć na niewielki, ale za to pewny zysk. Oprocentowanie lokaty jest zależne od tego, na jak długi czas klient powierza bankowi swoje pieniądze, i czy lokata nie zostanie zerwana przed czasem.
Czym są lokaty bankowe?
Klienci banków korzystają często z rozwiązań bezpiecznych i pewnych, szczególnie, jeśli chcą zdeponować swoje pieniądze na długi czas. Dobrą opcją są lokaty terminowe, zawierane na kilka miesięcy lub lat, w wersji odnawialnej lub nie. Pod mianem lokat bankowych kryją się produkty oszczędnościowe, polegające na powierzeniu bankowi pieniędzy na określony czas w zamian za niewielkie wynagrodzenie w postaci odsetek. W okresie, w którym pieniądze są zdeponowane w banku, bank obraca nimi, pomnażając je, i oddaje klientowi w momencie zakończenia lokaty. Najlepsze lokaty bankowe zapewniają zyski na poziomie kilku procent w skali roku – trzeba jednak pamiętać, że jest to zysk kapitałowy, od którego należy odprowadzić podatek Belki w wysokości 19% (zajmuje się tym bank).
Według polskiego prawa każdy polski bank ma obowiązek uczestnictwa w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Jest to instytucja, która zabezpiecza kapitał konsumentów na wypadek niewypłacalności banku. Obowiązuje jednak limit – Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje wypłatę zdeponowanego kapitału do wysokości 100 tys. euro na jedną osobę, a ochroną są objęte środki na kontach oszczędnościowych, osobistych i na lokatach.
Jak znaleźć najlepszą lokatę? Porównywarka lokat bankowych
Wybierając lokatę terminową, warto kierować się wysokością i charakterem oprocentowania. Oprocentowanie lokaty uzależnione jest głównie od wysokości stóp procentowych, sytuacji na rynku międzybankowym oraz poziomu konkurencji pomiędzy poszczególnymi bankami. Lokatę bankową można zawrzeć na oprocentowanie stałe lub zmienne – to, które będzie lepsze, zależy w dużej mierze od stabilności rynku finansowego w kraju oraz inflacji. Stabilny rynek i inflacja na poziomie przewidywanym przez ekonomistów pozwala sądzić, że opłacalne będzie oprocentowanie stałe, natomiast w przypadku wahań, większy zysk można zwykle uzyskać przy oprocentowaniu zmiennym. W obu wypadkach oprocentowanie lokat nie będzie zbyt wysokie – rzadko osiąga więcej niż 5%, a zwykle jest to znacznie mniejsza wartość. Wpływ na oprocentowanie ma również okres trwania lokaty – im jest dłuższy, tym bank oferuje lepsze warunki; a także wysokość deponowanego kapitału – wysoki depozyt może być bardzo dobrze oprocentowany. Przed podpisaniem umowy warto zweryfikować sankcje za zerwanie lokaty przed terminem – oznacza to najczęściej utratę wypracowanych odsetek, a jeśli lokata została zawarta jako produkt dodatkowy w ramach cross-sellingu, często również utratę promocyjnych warunków prowadzenia innych produktów.
Bez podstawowej wiedzy o rynku finansowym trudno jest wybrać najlepsza lokatę, dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów powstał portal lokatowy.pl – porównywarka lokat bankowych, w której w każdej chwili można sprawdzić najciekawsze oferty polskich banków. Ranking lokat bankowych dostarcza rzetelnych i aktualnych informacji o propozycjach poszczególnych banków oraz pomaga odsiać te nieinteresujące dla klienta. W efekcie wybór odpowiedniej lokaty jest znacznie łatwiejszy i szybszy.
undefined