Lokata – co to jest? Jak znaleźć najlepszą?

0
Lokata - co to jest? Jak znaleźć najlepszą?

Inwestowanie na giełdzie, w kryptowaluty lub fundusze inwestycyjne nie jest dla każdego. Wiele osób woli bezpieczne formy pomnażania kapitału, które zapewniają znacznie mniejszy, ale pewny zysk. Do takich form należą lokaty bankowe.

 

  1. Czym są lokaty bankowe?
  2. Jak znaleźć najlepszą lokatę? Porównywarka lokat bankowych

 

W przypadku lokat klient banku może liczyć na niewielki, ale za to pewny zysk. Oprocentowanie lokaty jest zależne od tego, na jak długi czas klient powierza bankowi swoje pieniądze, i czy lokata nie zostanie zerwana przed czasem.

 

Czym są lokaty bankowe?

 

Klienci banków korzystają często z rozwiązań bezpiecznych i pewnych, szczególnie, jeśli chcą zdeponować swoje pieniądze na długi czas. Dobrą opcją są lokaty terminowe, zawierane na kilka miesięcy lub lat, w wersji odnawialnej lub nie. Pod mianem lokat bankowych kryją się produkty oszczędnościowe, polegające na powierzeniu bankowi pieniędzy na określony czas w zamian za niewielkie wynagrodzenie w postaci odsetek. W okresie, w którym pieniądze są zdeponowane w banku, bank obraca nimi, pomnażając je, i oddaje klientowi w momencie zakończenia lokaty. Najlepsze lokaty bankowe zapewniają zyski na poziomie kilku procent w skali roku – trzeba jednak pamiętać, że jest to zysk kapitałowy, od którego należy odprowadzić podatek Belki w wysokości 19% (zajmuje się tym bank).

 

Według polskiego prawa każdy polski bank ma obowiązek uczestnictwa w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Jest to instytucja, która zabezpiecza kapitał konsumentów na wypadek niewypłacalności banku. Obowiązuje jednak limit – Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje wypłatę zdeponowanego kapitału do wysokości 100 tys. euro na jedną osobę, a ochroną są objęte środki na kontach oszczędnościowych, osobistych i na lokatach.

 

Jak znaleźć najlepszą lokatę? Porównywarka lokat bankowych

 

Wybierając lokatę terminową, warto kierować się wysokością i charakterem oprocentowania. Oprocentowanie lokaty uzależnione jest głównie od wysokości stóp procentowych, sytuacji na rynku międzybankowym oraz poziomu konkurencji pomiędzy poszczególnymi bankami. Lokatę bankową można zawrzeć na oprocentowanie stałe lub zmienne – to, które będzie lepsze, zależy w dużej mierze od stabilności rynku finansowego w kraju oraz inflacji. Stabilny rynek i inflacja na poziomie przewidywanym przez ekonomistów pozwala sądzić, że opłacalne będzie oprocentowanie stałe, natomiast w przypadku wahań, większy zysk można zwykle uzyskać przy oprocentowaniu zmiennym. W obu wypadkach oprocentowanie lokat nie będzie zbyt wysokie – rzadko osiąga więcej niż 5%, a zwykle jest to znacznie mniejsza wartość. Wpływ na oprocentowanie ma również okres trwania lokaty – im jest dłuższy, tym bank oferuje lepsze warunki; a także wysokość deponowanego kapitału – wysoki depozyt może być bardzo dobrze oprocentowany. Przed podpisaniem umowy warto zweryfikować sankcje za zerwanie lokaty przed terminem – oznacza to najczęściej utratę wypracowanych odsetek, a jeśli lokata została zawarta jako produkt dodatkowy w ramach cross-sellingu, często również utratę promocyjnych warunków prowadzenia innych produktów.

 

Bez podstawowej wiedzy o rynku finansowym trudno jest wybrać najlepsza lokatę, dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów powstał portal lokatowy.pl – porównywarka lokat bankowych, w której w każdej chwili można sprawdzić najciekawsze oferty polskich banków. Ranking lokat bankowych dostarcza rzetelnych i aktualnych informacji o propozycjach poszczególnych banków oraz pomaga odsiać te nieinteresujące dla klienta. W efekcie wybór odpowiedniej lokaty jest znacznie łatwiejszy i szybszy.

undefined