PIT-37 – najczęstsze błędy

0
pit-37-najczestszebledy

Wypełnienie deklaracji podatkowej może przysporzyć sporo problemów, szczególnie w sytuacji, gdy rozliczamy się po raz pierwszy. Formularz może wydawać się skomplikowany, pełen niezrozumianych informacji i konieczności wykonania wielu obliczeń. Tymczasem wypełnienie PIT-37 wcale nie musi być takie trudne, wystarczy wystrzegać się kilku, najczęściej popełnianych przez podatników błędów.

Na co zwrócić uwagę wypełniając PIT-37

Błędne wypełnienie deklaracji może skutkować tym, że urząd jest w stanie pociągnąć nas do odpowiedzialności, za uzupełnienie PIT-37 niezgodnie z prawdą. Poważne błędy zdarzają się coraz rzadziej, ze względu na dostęp do usług takich jak Twój e-pit, gdzie można sprawdzić swoją deklarację przez internet. Niektóre pomyłki są jednak tak powszechne, że przed wypełnieniem formularza, warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wybór niewłaściwego formularza, gdyż te z roku na rok mogą się nieco od siebie różnić. Dużo osób niewłaściwie uzupełnia także rubrykę z identyfikatorem podatkowym, wpisując NIP pracodawcy widniejący na PIT-11, zamiast uzupełnić ją o swój NIP lub PESEL. Wbrew pozorom, dużo problemów sprawia wypełnienie danych adresowych, szczególnie w przypadku, gdy adres zamieszkania różni się od adresu zameldowania. Należy pamiętać, że wpisać trzeba ten adres, pod którym aktualnie przebywamy, nawet jeżeli jest inny od tego meldunkowego. Źle wpisany adres czy nieprawidłowy NIP mogą być wynikiem zwykłej nieuwagi, najpoważniejsze błędy w PIT-37 podatnicy popełniają podczas obliczeń. Złe wyliczenie przychodów z kilku źródeł, nieprawidłowe przeniesienie informacji z PIT-11 czy niewłaściwe zaokrąglenia kwot to najczęstsze pomyłki, które powtarzają się co roku. Do tego dochodzi nieodliczenie składek, nieuprawnione korzystanie z ulg i przekroczenie limitu odliczeń to błędy, które bezpośrednio wpływają na końcową kwotę w deklaracji podatkowej. Podczas kalkulacji należy zachować szczególną ostrożność, gdyż w skrajnych przypadkach urząd może posądzić nas o próbę oszustwa. W większości przypadków możemy jednak liczyć na pomoc ze strony urzędników, którzy poprawią za nas błędy i wytłumaczą w jaki sposób prawidłowo wypełnić deklarację.

Niedopatrzenie to też błąd

Wypełnienie PIT-37 na pierwszy rzut oka może wydawać się trudne, jednak najczęstsze błędy są wynikiem nieuważnego uzupełnienia deklaracji. Jeżeli po wysłaniu deklaracji znaleźliśmy jakieś nieprawidłowości, można dokonać korekty, zaznaczając to w rubryce z określeniem celu złożenia formularza. Chociaż coraz więcej osób składa PIT za pośrednictwem internetu, to w przypadku papierowej wersji należy pamiętać o podpisaniu się. Dodatkowo nie wolno zapominać o dołączeniu załączników, jeżeli takie są wymagane. Na koniec zawsze warto jeszcze raz prześledzić wszystkie rubryki, żeby sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają i czy wymagane pola formularza są uzupełnione. Unikanie kilku podstawowych błędów, z pewnością ułatwi wypełnienie deklaracji, a w razie problemów, można skorzystać z pomocy aplikacji internetowy do PIT, które intuicyjnie przeprowadzą przez cały proces uzupełniania formularza.