Rodzaje kredytów rolniczych

0
Rodzaje kredytów rolniczych

Osoby prowadzące gospodarstwo rolne z pewnością wiedzą, jak łatwo jest utracić stabilność finansową. Zapłata za ich prace bardzo często nie jest wypłacana w terminie. Ponadto wielu rolników osiąga satysfakcjonujące zyski wyłącznie w sezonie. Oznacza to, że podczas pozostałych miesięcy dochód jest niski lub zerowy a koszty utrzymania np. gospodarstwa są niezmienne. Wymaga to posiadania oszczędności, jednak gospodarowanie budżetem nie jest łatwe. W przypadku niespodziewanego wydatku nierozsądne jest pozbywanie się całej gotówki zgromadzonej na czarną godzinę. Kredyt rolniczy wydaje się więc najlepszym rozwiązaniem problemu.

Cele, na które można wziąć kredyt są bardzo różne. Pieniądze można otrzymać na np. remont lub modernizację gospodarstwa, pokrycie szkód wywołanych klęską żywiołową, zakup nawozów i środków ochrony roślin, zakup nasion, zakup maszyn i pojazdów rolniczych, a także wiele więcej. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku wniosek kredytowy musi być podparty odpowiednią dokumentacja. Prościej jest w przypadku kredytu rolniczego na dowolny cel. Generuje on znacznie mniej formalności.

Jak wziąć kredyt rolniczy?

Osoby planujące kredyt rolniczy muszą przede wszystkim znaleźć ofertę najkorzystniejszą dla siebie. Każdy ma zupełnie inne potrzeby, a więc nie można jednoznacznie wskazać najlepszej oferty. Warto określić np. kwotę kredytu, wysokość rat, okres kredytowania, możliwe zabezpieczenia itd. Wiele osób obawia się zabezpieczeń kredytu – w wielu bankach możemy wskazać jedynie grunty, nieruchomości, czy też maszyny. Wiąże się to z sporym ryzykiem. Trzeba jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są kredyty rolnicze bez zabezpieczeń.

Osoby, które nie mają doświadczenia w tym temacie powinny wziąć pod uwagę fachową pomoc w uzyskaniu kredytu rolniczego (https://agrofundusz.pl/kredyty-dla-rolnikow) Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą mieć pewność, że podpisana umowa jest korzystna i w pełni dopasowana do indywidualnych potrzeb. Agro Fundusz zapewnia kompleksowe wsparcie na każdym etapie. Specjaliści wezmą na swoje barki również sprawy formalne, co jest sporym odciążeniem.

 

Kredyty gotówkowe

Kredyty gotówkowe  cieszą się dużą popularnością wśród rolników. Osoby posiadające gospodarstwo rolne mogą często liczyć na nieco korzystniejsze warunki umowy w porównaniu  z osobami nie będącymi rolnikami. Z kredytu gotówkowego, korzystają nie tylko rolnicy, którzy cierpiący na chwilowy brak gotówki,  np. z powodu anomalii pogodowych, wydłużonego terminu zapłaty za płody rolne lub w wyniku innych nie przewidzianych sytuacji. Wielu rolników decyduje się na pożyczenie pieniędzy na nowe inwestycje, gdyż zmniejsza to ryzyko utraty płynności finansowej.

Jak już wspomniano, kredyty rolnicze występują w wielu wariantach. Wybór zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb. Dużym zainteresowaniem cieszą się kredyty gotówkowe. Są one udzielane na dowolny cel, a wszelkie formalności mogą zostać załatwione przez Internet. Można również wyróżnić kredyt konsolidacyjny dla rolników, który jest przeznaczony osobom posiadającym zadłużenia. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się kredyty na zakup ziemi rolnej, czy też maszyn oraz urządzeń. Alternatywą jest leasing rolniczy, który gwarantuje maksymalnie uproszczone procedury, a także niskie koszty.