Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie dziecka łączy się ze sporymi wydatkami. Szacuje się, że koszt utrzymania i wychowania dziecka od narodzin do 18 roku życia wynosi około 300 000 złotych. Za taką kwotę można kupić nową kawalerkę w dużym mieście. Wydatki na dziecko zmieniają się wraz z jego wiekiem.
Niemowlę
Koszt utrzymania niemowlęcia zależny jest od wielu czynników. Dzieci karmione piersią nie generują wydatków związanych z kupnem mleka modyfikowanego. To wydatek rzędu 150 złotych miesięcznie. Ponadto dochodzą koszty pieluch oraz kosmetyków przeznaczonych dla dzieci. Są one zdecydowanie droższe niż kosmetyki dla dorosłych. Należy też pamiętać o kosztach wózka, fotelika samochodowego oraz ewentualnych szczepień dodatkowych. W późniejszym etapie życia wysokość wydatków na dziecko związana jest z obraną metodą żywienia. Według wielu obliczeń podawanie gotowych dań w słoiczkach jest dużo droższe niż samodzielne gotowanie. Nie można też zapominać, że w ciągu pierwszego roku życia trzeba bardzo często zmieniać garderobę dziecka (od rozmiaru 52 aż do 86).
Polecamy również: porady finansowe
Przedszkolak i wiek wczesnoszkolny
Dzieci powyżej 3 roku życia nie generują wydatków związanych z zakupem pieluch i kremów na odparzenia. Najczęściej nie ma też potrzeby kupowania specjalnej żywności. W związku jednak z rozpoczętą edukacją należy zadbać o ich wyprawkę. Potrzebne mogą być przybory szkolne, zeszyty i podręczniki. Koszty z tym związane są bardzo zmienne i zależą od wielu czynników. W przypadku wielu dzieci pojawiają się też wydatki związane z dodatkowymi zajęciami, np. lekcjami języka angielskiego, tańca czy też pływania. W tym wieku nadal dość często trzeba kupować nowe ubrania i buty.
Licealista
Wbrew pozorom wydatki związane z utrzymaniem nastolatka lub młodego dorosłego nie są niższe niż w przypadku niemowlęcia. Najczęściej, niezbędne są korepetycje i kursy, które mają przygotować do matury. Wiele osób w tym wieku zdaje prawo jazdy. Oznacza to wydatek około 2500 złotych (w zależności od miasta). Warto też pamiętać, że podręczniki dla młodzieży są droższe niż te dla dzieci. W związku z tym ich zakup może okazać się poważnym wydatkiem. Młodzież nie potrzebuje tak częstej wymiany garderoby. Spowodowana ona jest raczej zmianą mody niż wyrośnięciem z ubrań. Duże dzieci potrzebują też pieniędzy na ich własne potrzeby – wyjścia do kina, na pizzę, itd. Zdarza się, że nastolatek zarabia sam na własne przyjemności, ale nie jest to regułą. W takim wypadku, dodatkowymi kosztami obciążony zostaje rodzic.