Pożyczki online w czasach pandemii Covid-19

0
Pożyczki online w czasach pandemii Covid-19

Czy pandemia Covid – 19 wpłynęła znacząco na rynek pożyczek pozabankowych?

Sytuacja gospodarcza spowodowana pandemią Covid- 19 nie napawa optymizmem. Sektory – bankowy i pożyczek pozabankowych, także odczuwają negatywne skutki pandemii. Banki zaostrzyły warunki przyznawania kredytów. Pożyczkę także trudniej uzyskać, jednak nadal zdecydowanie łatwiej niż kredyt. Co pandemia zmieniła w sektorze pożyczek? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać pożyczkę pozabankową?

Czym są pożyczki pozabankowe?

Banki swoje działania podporządkowują ustawie Prawo Bankowe. Zasady i sposoby udzielania kredytów są w niej ściśle uregulowane. Między innymi dlatego właśnie, kredyt jest produktem bankowym, który relatywnie trudno uzyskać. Pożyczki pozabankowe, są w ofercie instytucji finansowych, które nie są bankami np.:

  • firm pożyczkowych
  • inwestorów prywatnych (np. rodziny, znajomych)

W przypadku pożyczki regulacje prawne znajdziemy w kodeksie cywilnym. Żeby ułatwić pożyczkobiorcy dostęp do swoich produktów, bardzo wiele firm pożyczkowych, wprowadziło taką usługę jak szybka pożyczka online. Dzięki temu można uzyskać dodatkowe, potrzebne środki bez konieczności ruszania się z domu. Pożyczki pozabankowe skierowane są do bardzo szerokiej grupy odbiorców. Może się o nią starać niemal każdy pełnoletni, z zastrzeżeniem, że większość firm oferujących pożyczki, za dolną granicę wieku uznaje 20 – 21 lat. Do uzyskania takiej pożyczki, najczęściej wystarczy mieć dowód osobisty. Kiedy interesuje nas szybka pożyczka online potrzebne jest, także posiadanie konta bankowego. W ten sposób pożyczkodawca będzie mógł zweryfikować naszą tożsamość. W niektórych przypadkach nie jest to jednak warunek konieczny, banki weryfikują tożsamość, także za pomocą dedykowanej aplikacji.

Zaostrzenie kryteriów udzielania pożyczek w dobie covid-19

Ze względu na niestabilną sytuację gospodarczą, nad wieloma z nas ciąży widmo utraty pracy. W takiej sytuacji stajemy się dla pożyczkodawcy niewypłacalni, czyli istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy w stanie uregulować swojego zobowiązania. Ze względu na tę sytuację, pożyczkodawcy, chcąc chronić swoje interesy, zaostrzyli warunki przyznawania pożyczek, jednak nie tak restrykcyjnie, jak banki. Określając naszą zdolność kredytową, pożyczkodawca szacuje, jaką kwotę realnie przy naszych dochodach, będziemy w stanie spłacać. W obecnej sytuacji, związanej z pandemią koronawirusa, określenie naszej zdolności kredytowej będzie przebiegało przy zaostrzonych kryteriach. Rząd chcąc przeciwdziałać negatywnym skutkom obecnej sytuacji gospodarczej, wprowadził tarczę antykryzysową, nie zapomniał  w niej o kredytobiorcach. Zdecydowano o obniżeniu przez Narodowy Bank Polski, stóp procentowych. To działanie nie pozostało bez wpływu także na rynek pożyczek pozabankowych. Dzięki temu pożyczkobiorcy i kredytobiorcy mogą liczyć na niższe koszty swoich zobowiązań. Spowodowało to obniżenie Realnej Rocznej Stopy oprocentowania (RRSO), czynnika, który jest obiektywny i miarodajny, jeżeli chodzi o faktyczne koszty pożyczki. Pomimo zaostrzenia sposobu obliczania zdolności kredytowej, pożyczkę uzyska znacznie więcej osób, niż kredyt bankowy. Drugą znaczącą zmianą, jaką możemy zaobserwować, jest wysokość przyznanych środków.  I w tym kontekście nie możemy już liczyć, na taką elastyczność w przyznaniu kwoty pożyczki, jak do tej pory. Decydująca tu będzie wysokość naszego dochodu i na tej podstawie będzie określona wysokość środków, na którą możemy liczyć – będzie to konkretny odsetek naszego miesięcznego dochodu, przy pożyczce krótkoterminowej lub jego określona wielokrotność, przy pożyczce długoterminowej.

Pożyczka na raty

Środki z pożyczki online w 15 minut, mogą znacznie ułatwić życie. Uzyskanie jej na pewno będzie łatwiejsze i szybsze niż ubieganie się o kredyt. Pożyczka przez internet na konto, skierowana jest do znacznie szerszej grupy odbiorców niż produkty bankowe. Wśród pożyczek pozabankowych wyróżnić możemy niezliczoną ilość form i warunków jej udzielenia. Skutkuje to tym, że każdy pożyczkobiorca znajdzie produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb – czasu, na jaki potrzebna jest pożyczka, jej wysokości, czy sposobu przekazania środków. Uzyskanie pożyczki nie przysparza większego problemu, w większości przypadków nadal będzie możliwie otrzymane nowych środków bez ruszania się z domu.

Skutki pandemii odczuwamy nie tylko, jeżeli chodzi o zdrowie, nasze portfele też z tego tytułu ucierpią. Jeżeli szybki kredyt online nieraz ratował nas z opresji, nadal może tak być. Musimy się tylko liczyć, z tym, że obecnie produkty finansowe są nieco ciężej dostępne. Bardzo dobrą wiadomością dla pożyczkobiorców jest fakt, że RRSO będzie niższe, niż do tej pory.