Jak uzyskać kredyt, posiadając Kartę pobytu?

0
Jak uzyskać kredyt, posiadając Kartę pobytu

Karta czasowego Pobytu nie daje cudzoziemcowi takich możliwości jak Karta stałego pobytu. Karta czasowego pobytu ogranicza okres obecności na terytorium Polski.

Termin kredytu może być ograniczony ze względu na to. Niektórzy kredytodawcy proszą, żeby Karta Pobytu pożyczkobiorcy była minimum na rok, niezależnie od tego, będzie klient ją przedłużać czy nie.

Wymagane dokumenty

Jedynej listy dokumentów dla kredytu nie ma. Każdy bank ma swoje wymagania, ale jest lista obowiązkowych dokumentów: dowód tożsamości (może to być paszport zagraniczny), Karta Pobytu, PESEL.

Mogą też być potrzebne:

  • Umowa o pracę, inne dokumenty, potwierdzające zatrudnienie
  • Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach
  • Zaświadczenie o niekaralności
  • dokumenty o nieruchomości, jeśli chcemy uzyskać kredyt hipoteczny.

Proszę zwrócić uwagę na następne szczegóły:

Są różne typy umów o pracę. Jeśli kredytobiorca posiada umowę o pracę na czas nieokreślony, nie będzie żadnych problemów, ale inne rodzaje umów mogą być przyczyną skrócenia terminu pożyczki. W końcu może być obniżona kwota pożyczki.

Lepiej jest zawrzeć umowę ze sprawdzoną firmą budowlaną albo sprzedawcą nieruchomości. Wtedy bank nie skorzysta z usług rzeczoznawcy przed udzieleniem kredytu. To ma stosunek do rynku wtórnego i pierwotnego.

Dokumenty, potrzebne dla kredytu hipotecznego:

  • Raport BIK, który zawiera informacje o wszystkich płatnościach zaległościach, poręczeniach;
  • zeznanie podatkowe PIT;
  • zaświadczenie o dochodach (bierze się w pracy, z reguły, za pół roku z miesięcznym wskazaniem wielkości wynagrodzenia);
  • umowa o pracę;
  • raport o przepływie środków na rachunku bankowym;
  • pozwolenie od Ministerstwa na zakup mieszkania lub domu MSWiA (dla osób, mieszkających poza UE);

Stopy procentowe

Na polskim portalu bankier.pl podano informacje na temat oprocentowania kredytów hipotecznych w różnych bankach. Na portalu kredyty-pozabankowe24.pl podano informacje na temat “Pożyczki 24/7”. Źródło zawiera rzeczywiste dane dotyczące wysokości rocznych oprocentowań kredytów hipotecznych. Rozmiar miesięcznych płatności jest łatwy do obliczenia. Wygodnie jest wybrać najlepszą ofertę kredytową banków oraz zbadać rankingi.

Mieszkając w RP łatwiej i wygodniej jest wziąć pożyczkę w złotych, ponieważ urząd lepiej kontroluje sytuację na własnym rynku finansowym. Warto dokładnie zapoznać się, w jaki sposób bank zamierza obliczyć wartość pożyczki. Na przykład z pożyczką w wysokości 100 tysięcy złotych od 5 procent, wartość może obejmować 2% stawki WIBOR (po niej banki zasilają się pieniędzmi na rynku międzybankowym) oraz 3% marży od organizacji bankowej.