Prognoza cen mieszkań

0
Prognoza cen mieszkań

Cena mieszkań interesuje wielu Polaków, którzy marzą o własnym lokum lub szukają dobrej inwestycji w nieruchomości. Jak ocenić, czy dana prognoza jest uczciwa, i skąd czerpać dane o cenach mieszkań?

Ostatnie załamanie na rynku nieruchomości miało miejsce w 2008 roku. Od tamtej pory ceny cały czas rosną, i dotyczy to nie tylko Warszawy, ale też Londynu czy Berlina. Coraz więcej ekspertów ostrzega, że taki wzrost nie może trwać wiecznie, a ceny w niektórych miejscach osiągnęły wręcz absurdalną wysokość. Tak jest choćby w stolicy Polski, gdzie zdarza się, iż za mieszkanie w niezbyt atrakcyjnym bloku trzeba zapłacić ponad pół miliona złotych.

Sprawdź: Ceny mieszkań w Warszawie

Aktualna prognoza cen mieszkań

Obecnie cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie to średnio 9 tysięcy złotych. W ostatnich latach nie było wyższego wyniku, ale to nadal mniej niż tuż przed szczytem kryzysu w 2008 roku. Dlatego można podejrzewać, że ceny jeszcze przez jakiś czas będą rosnąć, ale potem prawdopodobnie zaczną pojawiać się spadki. Przemawia za tym duża aktywność deweloperów w ostatnich latach.

W wielu miastach można odnieść wrażenie, że zabudowują oni swoimi nieruchomościami każdy wolny skrawek przestrzeni. Rosnąca ilość młodych par z dziećmi, czy choćby obcokrajowców sprawia, że popyt na mieszkania w dużych miastach Polski na razie nie będzie malał.

Gdzie znaleźć prognozę cen mieszkań?

O cenach mieszkań w mediach wypowiadają się politycy, inwestorzy i deweloperzy. Każdy z nich ma jakiś cel w tym, by utrzymywały się one na tym czy innym poziomie. Czasem ich myślenie jest życzeniowe i nie musi mieć dużo wspólnego z rzeczywistością. Dlatego lepiej opierać się na wiarygodnych danych przygotowanych przez ekspertów. Dobrze, by opierały się one na tym, jakie ceny uzyskiwały mieszkania sprzedawane w ostatnich miesiącach. Aktualne raporty tego typu można znaleźć na stronie https://sonarhome.pl/raporty

W ten sposób można prześledzić, jak zmieniała się cena w ostatnich miesiącach i ocenić, jak zmieni się w przyszłości. Stałe śledzenie takich raportów z czasem pozwala lepiej zorientować się w rynku, a z czasem przygotowywać własne prognozy.

Źródło: sonarhome.pl