W jakie kryptowaluty warto inwestować?

0
W jakie kryptowaluty warto inwestować?

Jednym instrumentów inwestycyjnych na świecie są już od jedenastu lat kryptowaluty, czyli wirtualny pieniądz uniezależniony od wpływów rządzących i wzbudzający przy tym coraz większe zainteresowanie i kontrowersje. Oczywiście to może się wkrótce zmienić, gdyż np. kraje takie jak Chiny planują wprowadzenie waluty wirtualnej opartej na juanie. Kryptowaluty obecne na rynku są całkowicie niezależne od mennic państwowych. Czy warto zatem w nie inwestować, skoro banki centralne nie mają nad nimi kontroli? A jeśli tak, to w które?

Czym są kryptowaluty w oczach opinii publicznej?

Bardzo często kryptowaluty określane są jako pieniądze przestępców. Pogląd ten lansowany jest oczywiście  przez różnorakich przedstawicieli władz i urzędów podatkowych. Według nich bitcoin i inne waluty wirtualne służą wyłącznie do unikania płacenia podatków oraz do rozliczeń pomiędzy przestępcami.

Chociaż niewątpliwie przestępcy z tego instrumentu korzystają, większość inwestorów oraz górników kryptowalut to uczciwi ludzie. Kuriozalny jest przy tym fakt, że zyski z handlu lub wykopywania kryptowalut są opodatkowywane przez urzędy skarbowe.

Brak kontroli banków centralnych nad kryptowalutami spędza oczywiście sen z powiek organom ścigania, ponieważ mają problem z anonimowością portfeli kryptowalutowych. Wiele krajów mimo wszystko uznaje pieniądze wirtualne za środek płatniczy. Nie za walutę, jak ma to miejsce w wypadku pieniędzy fiducjarnych (FIAT), ale przynajmniej za środek, którym można legalnie płacić w oficjalnym handlu albo usługach.

Znacznie dalej poszły władze Nowej Zelandii, wprowadzając prawo, dzięki któremu legalnie zatrudniony pracownik może ubiegać się o wypłatę wynagrodzenia w wybranej kryptowalucie. Warunkiem jest wybranie takiej waluty, którą można bezproblemowo wymienić na każdej giełdzie, na pieniądz FIAT. Tym samym rząd nowozelandzki przyznał, że istnieją kryptowaluty, które mogą być uznawane za pełnoprawny środek płatniczy.

 Bitcoin i zbliżający się halving

Najstarszą kryptowalutą świata, mającą już 11 lat, jest oczywiście bitcoin. Według oficjalnego przekazu wymyślony i wprowadzony wraz z technologią blockchain przez niejakiego Satoshi Nakamoto. Wielu ludzi uważa jednak, że jest to pseudonim grupy ludzi, a nie jednego człowieka.

Bitcoin jest tak popularny, że wzmianki o nim są obecne we wszystkich mediach głównego nurtu. Nie ma chyba osoby, która nigdy o nim nie słyszała. Niewątpliwie jest najbardziej popularny wśród inwestorów. Traderzy przyznają, że najchętniej inwestują właśnie w BTC, a górnicy decydują się na jego wydobycie w pierwszej kolejności.

Cechuje go przy tym ograniczona podaż, a więc na rynku docelowo pojawi się określona ilość bitcoinów i ani jednego więcej (waluty fiducjarne są dodrukowywane, co jest głównym powodem spadku ich realnej wartości nabywczej).

Po zawirowaniach cenowych jego wartość ponownie zaczyna wzrastać, a do tego na początku przyszłego roku będzie przeprowadzony halving kryptowaluty, który może spowodować prawdziwy i niewyobrażalny boom wzrostowy. Według optymistów, cena bitcona może osiągnąć niedługo nawet 100 000 USD za sztukę.

Halving – co to jest?

Żeby uniknąć opisów technicznych, halving to po prostu zmniejszenie nagrody (apanażu) za uczestnictwo w blockchainie, czyli wydobywaniu kryptowaluty. Jego waga polega na tym, że na rynku będzie się pojawiała mniejsza ilość wykopywanych tokenów, co może się przełożyć na znaczny wzrost ceny danej monety.

Litecoin, ethereum i inne tokeny

Bitcoin był pierwszy, ale za nim pojawiło się wiele innych, mniej lub bardziej kontrowersyjnych kryptowalut. Przy zakupie kryptowaluty pierwszą czynnością jaką powinien wykonać inwestor jest zasięgnięcie informacji na jej temat. Dane nie powinny pochodzić z jednego źródła.

Z cała pewnością podejrzanymi są takie tokeny, których nie można wykopywać. Nie tylko kłóci się to z samą ideą blockchainu, ale sugeruje, że token może być sterowany przez jakąś grupę ludzi. Prawdopodobnie jego cena jest sztucznie napędzana, a kryptowaluta po wyciągnięciu określonego zysku zniknie z sieci.

Nie ma sensu lokować oszczędności w coinach, o których niewiele napisano w internecie. Na świecie jest wystarczająco dużo tokenów, które mają oparcie nawet w oficjalnych walutach; Stoją za nimi realnie działające i czytelne projekty. Oprócz bitcoina będą to m.in.:

• Ethereum;
• Bitcoin Cash;
• Litecoin;
• Ripple;
• Tron;
• Monero.

Inwestowanie w kryptowaluty

Jak pokazała przeszłość, na ceny wszystkich kryptowalut największy wpływ miała cena bitcoina. Chociaż  obecnie ten wpływ jest nieco mniejszy, to inwestując w inne kryptowaluty należy zawsze obserwować to, co dzieje się z bitcoinem.

Trzymanie ręki na pulsie jest trudne i uciążliwe, a już niemalże niewykonalne w wypadku osób aktywnych zawodowo. Dlatego warto wypróbować (a można to zrobić za darmo!) jednego z botów do automatycznego inwestowania. Opis jednego z najbardziej polecanych znajdziesz tutaj.

Inwestowanie w kryptowaluty jest najprawdopodobniej przyszłością rynków finansowych. Nie można zapominać, że rynki od czasu do czasu nawiedzają kataklizmy. Dywersyfikacja portfela nie musi być więc prowadzona przy każdym typie inwestycji.

Tak, aby w przypadku zawirowań nie ponieść dotkliwych strat. Aplikacja może okazać się doskonałym środkiem zaradczym na różne z nich.

Pozostaje jeszcze pytanie, w jakie kryptowaluty inwestować? Najlepiej skoncentrować się na tych, które mają oparcie w realnych projektach; mogą być wydobywane, ale też często opisywanych w internecie (tak, aby znaleźć na ich temat jak najwięcej prawdziwych informacji).