Jak wpis w BIK wpływa na naszą zdolność kredytową?

0
Jak wpis w BIK wpływa na naszą zdolność kredytową

Wzięcie kredytu w banku to skomplikowana procedura, składająca się z kilku etapów. Banki skrupulatnie sprawdzają swoich klientów, aby zminimalizować ryzyko nieregularnych spłat kolejnych rat zadłużenia. W tym celu głównym kryterium branym pod uwagę przy przyznawaniu kredytu jest historia w BIK. Z tego powodu wiele osób nie może skorzystać z tradycyjnego wsparcia oferowanego przez banki, gdyż z powodu braku zdolności kredytowej, instytucje w ramach zabezpieczenia swoich interesów, nie chętnie przyznają kredyt takim klientom. Jak w takim razie można skorzystać z pożyczki, jeżeli w oczach banku nie mamy szans na kredyt?

Z czym się wiąże BIK i zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to inaczej możliwość spłaty zaciągniętego zadłużenia w określonym czasie. Wlicza się w to też odsetki i inne koszty obsługi kredytu i na podstawie tych danych bank oblicza zdolność kredytową. Ma to na celu sprawdzenie, czy kredytobiorca rzeczywiście będzie w stanie regularnie spłacać kredyt. Zdolność kredytową oblicza się zazwyczaj weryfikując dokładnie historię w BIK. Biuro Informacji Kredytowej to zintegrowany system, w którym figurują dane wszystkich dłużników. Można w nim sprawdzić liczbę aktualnie posiadanych zobowiązań finansowych, ewentualne opóźnienia w spłacie rat czy brak uregulowanych kredytów z przeszłości. W przypadku niekorzystnej historii w BIK mało prawdopodobne jest, że bank udzieli nam pożyczki, ze względu na brak zdolności kredytowej.

Swoją historię w BIK można próbować poprawić, poprzez podjęcie kilku kroków. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy widniejące tam dane są aktualne, bo być może znajdują się tam informacje o zaległościach, które zostały już spłacone. Ponadto można spróbować zrezygnować z niektórych produktów bankowych takich jak karty kredytowe, które również niekorzystnie wpływają na zdolność kredytową. Także forma zatrudnienia ma znaczenie. Osoby dysponujące umową o pracę na czas nieokreślony są bardziej wiarygodne w oczach banku jako te, którym można powierzyć większą sumę pieniędzy, bez obawy o ich spłatę. Osoby z negatywną historią w BIK, nieposiadające zdolności kredytowej, nie mają szans na uzyskanie kredytu. W tym przypadku jedynym wyjściem na skorzystanie z możliwości otrzymania dodatkowej gotówki jest zwrócenie się o pomoc do pozabankowych instytucji finansowych.

Pożyczka bez BIK

Osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej, mogą skorzystać z ofert instytucji pozabankowych. W przypadku tego typu firm pożyczkowych, historia w BIK często jest traktowana łagodnie lub w ogóle niebrana pod uwagę. Do takich ofert należy jednak podchodzić ostrożnie, gdyż wiele niewiarygodnych firm oferuje pożyczki bez sprawdzania zdolności kredytowej, jednak w zamian za to generują wysokie odsetki i prowizje wpływające na wysokość rat. Warto skorzystać ze sprawdzonych ofert takich jak https://www.czerwona-skarbonka.pl/chwilowki-bez-bik/. Wszystkie firmy, które znalazły się w zestawieniu są zweryfikowane pod kątem wiarygodności, dlatego osoby bez korzystnej historii w BIK mogą bez obaw skorzystać z opcji finansowania, wybierając dla siebie najlepszą ofertę.