Czy warto korzystać z usług doradców kredytowych

0
Czy warto korzystać z usług doradców kredytowych

Większość osób, które decydują się na zaciągnięcie kredytu, nie zna się na finansach oraz prawie bankowym, dlatego bardzo często korzystamy z pomocy doradcy kredytowego. Czy na pewno jest to dobre rozwiązanie? Może lepiej samodzielnie szukać kredytu i negocjować z bankiem jego warunki?

Kim jest doradca kredytowy?

Zacznijmy od tego, kim jest doradca kredytowy i jaką pełni funkcję w procesie szukania i zaciągania kredytu. Po pierwsze specjalista świadczący takie usługi, powinien mieć zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego, powinien również być wpisany do rejestru doradców i opłacać składkę członkowską. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że doradca kredytowy nie może pobierać wynagrodzenia od kredytodawcy, ale tylko od klienta, któremu świadczy usługi. Zgodnie z obowiązującym prawem każdy doradca jest pośrednikiem, ale nie każdy pośrednik kredytowy może być doradcą. Aby móc tytułować się jako pośrednik, należy zdać odpowiedni egzamin państwowy, następnie trzeba zostać wpisanym do rejestru pośredników kredytowych. Ogólnie różnica pomiędzy pośrednikiem, a doradcą kredytowym jest taka, że ten pierwszy otrzymuje wynagrodzenie od instytucji bankowej, natomiast ten drugi wyłącznie od klienta.

W czym pomoże doradca kredytowy?

Gdy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu, doradca kredytowy może pomóc nam wybrać odpowiednią ofertę, pomoże nam także prowadzić negocjacje z instytucją bankową. Oczywiście wcześniej musi zebrać informacje na temat naszej sytuacji materialnej, zarobków czy celu, na jaki chcemy otrzymać dodatkowe pieniądze. Od doradcy powinniśmy również uzyskać informacje na temat dokumentów, które będziemy zobowiązani zgromadzić. To bez wątpienia bardzo dobre rozwiązanie, taka współpraca może okazać się bardzo owocna. Warto zdecydować się na wynajęcie doradcy kredytowego szczególnie, jak nie mamy czasu na samodzielne poszukiwania produktu finansowego.

Jak wybrać dobrego doradcę kredytowego?

Kluczem do poznania czy wybrany przez nas doradca kredytowy jest godny zaufania i na pewno będzie działał na naszą korzyść, są oczywiście rekomendacje poprzednich klientów. Jest to bez wątpienia najlepsze źródło informacji. Należy też sprawdzić, jakie kompetencje ma dana osoba, czy posiada odpowiednie tytuły, czy ma zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego oraz czy zdał państwowy egzamin na pośrednika kredytowego.

Do niedawna było tak, że doradca kredytowy mógł pobierać pieniądze od banków, obecnie może brać wynagrodzenie wyłącznie od klientów, co jest dużym ułatwieniem. Dzięki temu można mieć pewność, że doradca na pewno działa w celu dopasowania kredytu do naszych potrzeb i możliwości i nie zależy mu wyłącznie na własnym interesie.

Dobry doradca to bardzo duże wsparcie. Osoba, dzięki której można zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Pamiętajmy, że doradca kredytowy jest na bieżąco ze wszystkimi promocjami, aktualnościami, bardzo dobrze orientuje się w temacie i na pewno jest w stanie pomóc nam znaleźć produkt finansowy najlepszy dla nas. Dobry doradca zapewni nam opiekę również po podpisaniu umowy kredytowej.