Leasing czy kredyt – jak kupić nowe auto na firmę?

0
Leasing czy kredyt – jak kupić nowe auto na firmę

Rozbudowujesz flotę pojazdów firmowych? Wcale nie musisz decydować się na zakup aut używanych. Zaciągając kredyt bankowy lub wybierając leasing, Twoje przedsiębiorstwo wzbogaci się o fabrycznie nowe samochody. Sprawdź, która forma finansowania będzie dla Ciebie korzystniejsza.

Większość przedsiębiorców stawia na zewnętrzne formy finansowania z prostego powodu – zarówno kredyt samochodowy, jak i leasing nie wymaga „zamrażania” wolnego kapitału. Pozwala to na większą swobodę finansową, dzięki czemu firma nie musi rezygnować z działań zmierzających ku jej dalszemu rozwojowi.

Leasing coraz popularniejszy wśród przedsiębiorców

Rośnie zainteresowanie leasingiem samochodów. Jak pokazują dane Związku Leasingu Polskiego (ZLP), w I kwartale 2018 roku ponad 46% umów dotyczyło pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych do 3,5 t. Tak dobry wynik to przede wszystkim zasługa atrakcyjnych warunków finansowych, a także wielu innych zalet leasingu (operacyjnego).

Na korzyść leasingu przemawia:

  • brak wpływu na zdolność kredytową
  • możliwość spłaty zobowiązania w miesięcznych ratach
  • możliwość wymiany pojazdu na nowy – nawet po 3-4 latach użytkowania
  • niska opłata wstępna.

Istotną rolę odgrywa optymalizacja podatkowa. Chociaż przedsiębiorca nie ma prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych (samochód jest własnością firmy leasingowej), może wliczyć w koszty uzyskania przychodu opłatę wstępną, miesięczne raty (część odsetkową i kapitałową) oraz wszelkie wydatki związane z eksploatacją pojazdu.

Dużym plusem są także elastyczne warunki finansowania. Przykładowo, Leasing SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w ofercie Toyota Leasing oznacza nawet o 50% niższe raty w porównaniu do standardowego leasingu oraz możliwość skorzystania z rabatów na dodatkowe usługi.

Kredyt samochodowy może być korzystny

Niektórzy przedsiębiorcy pozostają jednak przy kredycie samochodowym, który – choć ma wiele zalet – nie jest pozbawiony wad.

Na korzyść kredytu przemawia m.in.:

  • niska wpłata własna
  • możliwość dopasowania okresu kredytowania
  • brak konieczności angażowania wszystkich firmowych środków.

Minusem kredytu jest m.in.:

  • wpływ na zdolność kredytową
  • możliwość odliczenia tylko części odsetkowej raty
  • konieczność spełnienia restrykcyjnych warunków finansowych.

Określ swoje oczekiwania i wybierz najlepsze rozwiązanie

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, co będzie korzystniejsze: leasing czy kredyt. Każde przedsiębiorstwo musi samodzielnie przeanalizować swoją sytuację finansową i oczekiwania. Dzięki temu łatwiej będzie dokonać słusznego wyboru – takiego, który będzie korzystny dla konkretnego przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here