Rozbudowujesz flotę pojazdów firmowych? Wcale nie musisz decydować się na zakup aut używanych. Zaciągając kredyt bankowy lub wybierając leasing, Twoje przedsiębiorstwo wzbogaci się o fabrycznie nowe samochody. Sprawdź, która forma finansowania będzie dla Ciebie korzystniejsza.
Większość przedsiębiorców stawia na zewnętrzne formy finansowania z prostego powodu – zarówno kredyt samochodowy, jak i leasing nie wymaga „zamrażania” wolnego kapitału. Pozwala to na większą swobodę finansową, dzięki czemu firma nie musi rezygnować z działań zmierzających ku jej dalszemu rozwojowi.
Leasing coraz popularniejszy wśród przedsiębiorców
Rośnie zainteresowanie leasingiem samochodów. Jak pokazują dane Związku Leasingu Polskiego (ZLP), w I kwartale 2018 roku ponad 46% umów dotyczyło pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych do 3,5 t. Tak dobry wynik to przede wszystkim zasługa atrakcyjnych warunków finansowych, a także wielu innych zalet leasingu (operacyjnego).
Na korzyść leasingu przemawia:
- brak wpływu na zdolność kredytową
- możliwość spłaty zobowiązania w miesięcznych ratach
- możliwość wymiany pojazdu na nowy – nawet po 3-4 latach użytkowania
- niska opłata wstępna.
Istotną rolę odgrywa optymalizacja podatkowa. Chociaż przedsiębiorca nie ma prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych (samochód jest własnością firmy leasingowej), może wliczyć w koszty uzyskania przychodu opłatę wstępną, miesięczne raty (część odsetkową i kapitałową) oraz wszelkie wydatki związane z eksploatacją pojazdu.
Dużym plusem są także elastyczne warunki finansowania. Przykładowo, Leasing SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w ofercie Toyota Leasing oznacza nawet o 50% niższe raty w porównaniu do standardowego leasingu oraz możliwość skorzystania z rabatów na dodatkowe usługi.
Kredyt samochodowy może być korzystny
Niektórzy przedsiębiorcy pozostają jednak przy kredycie samochodowym, który – choć ma wiele zalet – nie jest pozbawiony wad.
Na korzyść kredytu przemawia m.in.:
- niska wpłata własna
- możliwość dopasowania okresu kredytowania
- brak konieczności angażowania wszystkich firmowych środków.
Minusem kredytu jest m.in.:
- wpływ na zdolność kredytową
- możliwość odliczenia tylko części odsetkowej raty
- konieczność spełnienia restrykcyjnych warunków finansowych.
Określ swoje oczekiwania i wybierz najlepsze rozwiązanie
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, co będzie korzystniejsze: leasing czy kredyt. Każde przedsiębiorstwo musi samodzielnie przeanalizować swoją sytuację finansową i oczekiwania. Dzięki temu łatwiej będzie dokonać słusznego wyboru – takiego, który będzie korzystny dla konkretnego przedsiębiorstwa.